Recenze - Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti


Kniha: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Originál: Miss Peregrines Home for Peculiar Children
Spisovatel: Ransom Riggs
Překladatelka: Bronislava Grygová
Nakladatelství: Jota
Vydáno: 2012
Počet stran: 350
Díl: 1.Anotace: 
Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. 
To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byli víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak - i když to zní jako něco nemožného - jsou možná stále naživu.

Obálka:
Když jsem tuhle knížku poprvé viděla, tak jsem si právě kvůli zašedlé obálce myslela, že jde o nějakou starou knihu. Opak byl pravdou a mě to nalákalo zjistit o čem kniha je. 
Tak jsem běžela do knihovny a hned si jí půjčila. A pak po celou cestu domů jsem neustále přemýšlela o tom, jestli ta holka doopravdy levituje nebo jestli před ní prostě nevylili vodu. 
Nepřišla jsem na to.
Takže obálka u mě zabodovala, protože právě kvůli ní jsem si knihu přečetla. Takže jak jinak, než 5 hvězd!
Jo mimochodem, to strašně hezké dítě na úvodce jsem já! Kochejte se!


Zvláštnosti knihy: 
KNIHA MÁ V SOBĚ OBRÁZKY!
Ok, tohle má spoustu knih. Hlavně ty pro děti, že? V průběhu let jsem si k obrázkům v knihách vypěstovala jakousi nenávist. Naprosto vám kazí představy. Něco si nějak představujete, otočíte na další stránku a BUM, vaše představa zničena. 
Ale to přesně ty obrázky tady neudělaly. Samotný popis lidí na obrázku byl tak slabý, že jste si vytvořili jen matnou představu, ale pak jste to naprosto dočarovaly někdy až děsivými obrázky. 
Za mě ohromné plus, které jen přidalo na reálnosti a kouzelnosti téhle knihy. Moje hodnocení:
O můj bože. Jak. Tohle. Je. Naprosto. Dokonalé! Jak jste mi mohli dovolit to objevit až tak pozdě? Aaarg. Neboli moje vnitřní konverzace hned po dočtení knihy. Abych se přiznala, tak jsem od knihy nic neočekávala. Myslela jsem, že to bude nějaká nudná věc, která nikoho nikdy nebude bavit. Nejsem si ani jistá proč. Ale i tak mě to neodlákalo od půjčení si knihy a musím říct, že jsem se snad nikdy nespletla tak moc. 

Kniha mne okamžitě vtáhla do děje a uvěznila mě tam. Hned jsem se vcítila do Jacoba, který nevěřil
svému dědečkovi, protože, po pravdě, bych mu nevěřila ani já. A hned o stránku později jsem Jacoba začala obdivovat, protože zažil tragédii, viděl něco, co nikdo jiný a nezbláznil se. No, ostatní si to mysleli, ale on se doopravdy nezbláznil. A za to si u mě zasloužil obrovský respekt.


Jak už jsem zmiňovala výše, tak kniha je doplněna o černobílé fotografie, které vám nejednou vykouzlí mráz na zádech. V jednu chvíli jsem se dokonce bála otočit stránku a kouknout na tu fotku, která tam byla popsaná, protože už v mých představách to bylo hodně děsivé. Brr. Jedinou otázkou je, kde tyhle fotky autor vyhrabal? Každopádně se ráda bojím, takže jsem za určitou děsivost fotografií byla jen a pouze ráda. 

A jak všichni víme, tak recenze by měla mít klady a zápory. Jejda. Mým jediným záporem pro tuhle knihu je její konec. Naši hrdinové se pustí za dobrodružstvím a co se nestane? Kniha skončí! Jak skvělé! Teď abych sháněla další díl. Oh a vlastně, taky jsem neměla ráda Jacobova otce. Byl to nemotivovaný ožrala. A takové lidi bytostně nemám ráda. Počítá se mi tohle do záporů? 

Jak už jste asi pochopili, tahle kniha mne naprosto uchvátila. Svými fotkami, svým příběhem, jejich zkombinováním a prostě vším. Čekejte mě v knihkupectvích na další díly, stejně jako v prosinci v kinech, při jejím uvedením od Burtona. Kniha má jednoduše své kouzlo a zaslouží si ho šířit do světa! Takže knize dávám krásných 5 hvězdiček!"Byl to zbídačený, zmučený chlapec, ale tak silný. Okamžitě jsem věděla, že patří k nám."

Celkové hodnocení:2 komentáře:

  1. Ehm, musím to prečítať!! Proste už to je na mojom to read liste dlhšie, ale po tomto článku to už musím prečítať čo najskôr! Inak tiež neznášam obrázky v knihách, lebo ničia moje predstavy :D.

    OdpovědětVymazat